Governors are sent by Him to punish the evildoers and praise the virtuous (1 Peter 2:14).

     
Congressional Record2017/07/20Senate | House | Extensions

2017/07/20 > Digest > D813 >     1 | Next Article

        

[Daily Digest]
[Pages D813-D814]
From the Congressional Record Online through GPO

Committee Meetings
(Committees not listed did not meet)

BUSINESS MEETING
Committee on Appropriations: Committee ordered favorably reported the 
following business items:
  An original bill (S. 1609) entitled, “Energy and Water Development 
Appropriations Act, 2018”; and
  An original bill (S. 1603) entitled, “Agriculture, Rural 
Development, Food and Drug Administration, and Related Agencies 
Appropriations Act, 2018”.

BUSINESS MEETING
Committee on Armed Services: Committee ordered favorably reported the 
following business items:
  The nominations of General Paul J. Selva, USAF, for reappointment to 
the grade of general and reappointment to be Vice Chairman of the Joint 
Chiefs of Staff, David Joel Trachtenberg, of Virginia, to be a 
Principal Deputy Under Secretary, Owen West, of Connecticut, to be an 
Assistant Secretary, Ryan McCarthy, of Illinois, to be Under Secretary 
of the Army, and Charles Douglas Stimson, of Virginia, to be General 
Counsel of the Department of the Navy, all of the Department of 
Defense; and
  3,878 nominations in the Army, Navy, Air Force, and Marine Corps.

HOUSING FINANCE REFORM
Committee on Banking, Housing, and Urban Affairs: Committee concluded a 
hearing to examine housing finance reform, focusing on maintaining 
access for small lenders, after receiving testimony from Brenda Hughes, 
First Federal Savings, Twin Falls, Idaho, on behalf of the American 
Bankers Association; Tim Mislansky, Wright-Patt Credit Union, Dayton, 
Ohio, on behalf of the Credit Union National Association; Jack E. 
Hopkins, CorTrust Bank, Sioux Falls, South Dakota, on behalf of the 
Independent Community Bankers of America; Chuck Purvis, Coastal Federal 
Credit Union, Raleigh, North Carolina, on behalf of the National 
Association of Federally-Insured Credit Unions; Wes Hunt, Community 
Mortgage Lenders of America, Gainesville, Georgia; and William 
Giambrone, Platinum Home Mortgage, Grayslake, Illinois, on behalf of 
the Community Home Lenders Association.

FIRSTNET
Committee on Commerce, Science, and Transportation: Subcommittee on 
Communications, Technology, Innovation, and the Internet concluded a 
hearing to examine an update on FirstNet, after receiving testimony 
from Mark L. Goldstein, Director, Physical Infrastructure Issues, 
Government Accountability Office; Curtis Brown, Virginia Deputy 
Secretary of Homeland Security and Public Safety, Richmond; Michael 
Poth, First Responder Network Authority (FirstNet), Reston, Virginia; 
Chris Sambar, AT&T Inc., Dallas, Texas; and Damon Allen Darsey, 
University of Mississippi Medical Center Center for Emergency Services, 
Jackson.

NOMINATIONS
Committee on Energy and Natural Resources: Committee concluded a 
hearing to examine the nominations of Brenda Burman, of Arizona, to be 
Commissioner of Reclamation, who was introduced by Senator Flake, and 
Susan Combs, of Texas, who was introduced by Senator Cornyn, and 
Douglas W. Domenech, of Virginia, who was introduced by Representative 
Radewagen, both to be an Assistant Secretary, all of the Department of 
the Interior, and Paul Dabbar, of New York, to be Under Secretary for 
Science, David S. Jonas, of Virginia, to be General Counsel, and Mark 
Wesley Menezes, of Virginia, to be Under Secretary, who was introduced 
by Senator Cassidy, all of the Department of Energy, after the nominees 
testified and answered questions in their own behalf.

AMERICA'S CRUMBLING WATER INFRASTRUCTURE
Committee on Environment and Public Works: Subcommittee on Fisheries, 
Water, and Wildlife concluded a hearing to examine innovative financing 
and funding, focusing on addressing America's crumbling water 
infrastructure, after receiving testimony from Andrew Kricun, Camden 
County Municipal Utilities Authority, Camden, New Jersey, on behalf of 
the National Association of Clean Water Agencies; Josh Ellis, 
Metropolitan Planning Council, Chicago, Illinois; and Mike Frazee, 
Rogers, Arkansas.

BUSINESS MEETING
Committee on Finance: Committee ordered favorably reported the 
nomination of David J. Kautter, of Virginia, to be an Assistant 
Secretary of the Treasury.

NOMINATIONS
Committee on Foreign Relations: Committee concluded a hearing to 
examine the nominations of Kay Bailey Hutchison, of Texas, to be United 
States Permanent Representative on the Council of the North Atlantic 
Treaty Organization, with the rank and status of Ambassador, who was 
introduced by Senators Cornyn and Cruz, Kelly Knight Craft, of 
Kentucky, to be Ambassador to Canada, who was introduced by Senator 
McConnell, Robert Wood Johnson IV, of New York, to be Ambassador to the 
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, who was 
introduced by Senator Corker, Lewis M. Eisenberg, of Florida, to be 
Ambassador to the Italian Republic, and to serve concurrently and 
without additional

[[Page D814]]

compensation as Ambassador to the Republic of San Marino, who was 
introduced by Senator Rubio, and Kathleen Troia McFarland, of New York, 
to be Ambassador to the Republic of Singapore, who was introduced by 
former Senator Lieberman, all of the Department of State, after the 
nominees testified and answered questions in their own behalf.

BUSINESS MEETING
Committee on the Judiciary: Committee ordered favorably reported the 
nominations of Christopher A. Wray, of Georgia, to be Director of the 
Federal Bureau of Investigation, Beth Ann Williams, of New Jersey, to 
be an Assistant Attorney General, John W. Huber, to be United States 
Attorney for the District of Utah, Justin E. Herdman, to be United 
States Attorney for the Northern District of Ohio, and John E. Town, to 
be United States Attorney for the Northern District of Alabama, all of 
the Department of Justice, and Trevor N. McFadden, of Virginia, to be 
United States District Judge for the District of Columbia.

BUSINESS MEETING
Committee on Veterans' Affairs: Committee ordered favorably reported 
the nominations of Thomas G. Bowman, of Florida, to be Deputy 
Secretary, Brooks D. Tucker, of Maryland, to be an Assistant Secretary 
(Congressional and Legislative Affairs), and James Byrne, of Virginia, 
to be General Counsel, all of the Department of Veterans Affairs, and 
Michael P. Allen, of Florida, Amanda L. Meredith, of Virginia, and 
Joseph L. Toth, of Wisconsin, each to be a Judge of the United States 
Court of Appeals for Veterans Claims.

INTELLIGENCE
Select Committee on Intelligence: Committee held closed hearings on 
intelligence matters, receiving testimony from officials of the 
intelligence community.
  Committee recessed subject to the call.



    


Back to Top | Next Article | Source: Congress.gov

Legislative BranchLive Floor Updates, Congressional Record

     


Members, Committees

Live: House, Senate, All

Votes: House, Senate

Record: Daily, Weekly

Prayer, News